Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 242355 gościem.
 
AKTUALNOŚCI
 

IMIENINY ŚW. JANA EWANGELISTY!, 2017-12-27 10:15:17
Jan był synem Zebedeusza i Salome, młodszym bratem Jakuba Starszego (Mt 4, 21).
Początkowo był uczniem Jana Chrzciciela, ale potem razem ze św. Andrzejem poszedł za Jezusem (J 1, 35-40). Należał do najbardziej zaufanych uczniów Jezusa.
W ikonografii przedstawiany jest jako stary Apostoł, czasami jako młodzieniec w tunice i płaszczu, rzadko jako rybak. Najczęściej występuje w scenach będących ilustracjami tekstów Pisma św.: jest jedną z centralnych postaci podczas Ostatniej Wieczerzy, jest pod krzyżem obok Maryi, podczas Zaśnięcia NMP, na wyspie Patmos. Przedstawiane są także jego wizje apokaliptyczne. Jego atrybutami są: gołębica, kielich z Hostią, kielich zatrutego wina z wężem (wąż jest symbolem zawartej w kielichu trucizny-jadu; na tę pamiątkę podaje się dzisiaj w wielu kościołach wiernym poświęcone wino do picia, by nie szkodziła im żadna trucizna), księga, orzeł w locie, na księdze lub u jego stóp, siedem apokaliptycznych plag, zwój.
Św. Jan jest także patronem kościoła sióstr prezentek w Krakowie i jego imię nosi ks. bp Jan Szkodoń. Z tego względu dzisiaj w kościele św. Jana, przy ul. św. Jana 7 w Krakowie uroczystą Mszę Św. odpustową - o godz. 14.30 odprawi solenizant - bp Jan, a o 18.00 - Liturgii będą przewodniczyć ojcowie kapucyni.
Na uroczystości zapraszają siostry prezentki!
 
 

KOLEJNE BOŻE NARODZENIE?, 2017-12-25 02:34:54
Kiedyś ks. Jan Twardowski napisał: Najświętsza Rodzina obchodziła pierwsze święta Narodzenia Pańskiego bez domu, choinki i karpia. Nawet świętej ciotki Elżbiety zabrakło na gwiazdkę, a świętego Mikołaja jeszcze nie było. Jakże więc zdumiewa RADOŚĆ Maryi i Józefa pochylonych troskliwie nad żłóbkiem.
Te pełne prostoty święta Bożego Narodzenia niech będą dla nas jeszcze jedną okazją, aby na nowo odkryć dar, jaki Chrystus chce nam ofiarować - dar Dziecięctwa.
Życzmy sobie wzajemnie, abyśmy umieli ten dar przyjąć i nie wstydzić się być dzieckiem, które wydaje się w ręce Boga, bo Bóg wydał się w ręce człowieka!
 
 

WIGILIJNY STÓŁ., 2017-12-24 12:04:44
Dla nas chrześcijan, ów wigilijny stół ma znaczenie szczególne. Jest on nie tylko istotnym symbol życia rodzinnego, dialogu, rozmowy, spotkania i przebywania ze sobą. To również stół „ofiarny”. Stół rodzinny powinien być zawsze przedłużeniem stołu Eucharystycznego. Tak jak pierwsi chrześcijanie gromadzili się na ucztach agape, tak my gromadzimy się przy naszych stołach.
Nie chodzi oczywiście o to, aby nasza wigilijna kolacja zamieniła się w sztuczne i pompatyczne wydarzenie para liturgiczne. Wzorem dla nas powinien być Chrystus, którego na kartach ewangelii często widzimy właśnie za stołem. A że nie były to rzadkie sytuacje wiemy, gdyż sami faryzeusze wyrzucali mu to, że jest „żarłokiem” i „pijakiem”. Chrystus daje nam wzór budowania relacji międzyludzkich.

Nasz stół wigilijny niech będzie pełen radości wypływającej z faktu przyjścia Boga na ziemię. Niech będzie również wzorem tego stołu, przy którym zasiadał Chrystus. Niech nie będzie nieobecnych i „wykluczonych”. Tradycyjnie pozostawione wolne miejsce niech nie będzie tylko pustym symbolem. Nie chodzi o konieczność przygarnięcia jakiegoś „nędzarza”, choć niewątpliwie warto się zainteresować, czy przypadkiem nasza sąsiadka nie jest w tym czasie całkowicie sama i opuszczona.
(za ks. Arkadiusz Lechowski)
 
 

I NIEDZIELA ADWENTU!, 2017-12-05 12:26:00
Temat czuwania na przyjście Pana dominuje w pierwszym tygodniu nowego okresu liturgicznego - ADWENTU. 1. niedziela tego okresu cytuje słowa Jezusa skierowane do jego uczniów: Uważajcie i czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie. Jezus porównuje to czuwanie do zamożnego człowieka, który udał się w podróż, zostawiając swój dom pod zarząd swoim sługom, a odźwiernemu kazał czuwać, bo może wrócić w każdej chwili. Krótko mówiąc, Pan może przybyć w godzinie, w której się nikt nie spodziewa. Najlepszym sposobem przygotowania na to przyjście powinno być dobre, chrześcijańskie życie każdego dnia, o czym mówi św. Paweł: Abyśmy byli bez zarzutu w dzień Pana naszego Jezusa Chrystusa. Adwent jest tym okresem, który nam o tym przypomina, zgodnie ze źródłosłowem łacińskim, adventus znaczy, przychodzący (w domyśle „Pan”).
(za www.jakatolik,com)
 
 

ŚWIĘTOWANIE OFIAROWANIA MARYI!, 2017-11-20 12:30:20

Siostry Prezentki zapraszają wszystkich czcicieli Matki Bożej na uroczyste świętowanie Jej ofiarowania do świątyni - dnia 21 listopada, w kościele św. Jana w Krakowie.
O godz. 14.30 uroczystą Mszę św. odprawi - ks. dr Adam Olszewski,
o godz. 18.00 Mszę św. będzie sprawował o. Jacek Koman OFM,
na którą zapraszamy wszystkich uczniów naszych szkół.
Maryjo ofiarowana w świątyni - naucz nas oddawać siebie Bogu zawsze i we wszystkim!
 
first prev 1 z 10 next last