Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 446513 gościem.
 
<< Powrót do Matka Boża Wolności

Telegram
JEGO ŚWIĄTOBLIWOŚCI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
skierowany na ręce
Księdza Kardynała Franciszka Macharskiego Metropolity Krakowskiego
z okazji 25 rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Świętojańskiej


Watykan, 13 maja 1990 r.

    Czcigodny Księże Kardynale,

    W dniu 13 maja br., gdy w Podwawelskim Grodzie odbywać się będą doroczne ogólnopolskie uroczystości ku czci świętego Stanisława Szczepanowskiego i przypomniane zostanie 25-lecie koronacji łaskami słynącego obrazu Maryi Dziewicy, Matki Wolności, kontynuował będę moją posługę Piotrową na Meksykańskiej ziemi. Będę w bezpośrednim zasięgu promieniowania macierzyńskiej miłości Matki Bożej w Jej sanktuarium Guadalupe. Radował się będę Jej obecnością pośród narodów Ameryki Łacińskiej i budował moje serce miłością tych ludów ku Niej.

    Trwając na kolanach przed Nuestra Senora de Guadalupe, będę Jej równocześnie mówił: przenoś moją duszę do Krakowa, do stolicy Świętego Stanisława, na Wawel i na Skałkę, gdzie dziś rzesze wiernych Kościoła krakowskiego i przedstawiciele całej Polski razem ze swoimi Pasterzami, z Księdzem Prymasem, Kardynałami, Arcybiskupami, Biskupami, Kapłanami, Rodzinami Zakonnymi, razem z Gośćmi z zagranicy wyrażającymi swoją obecnością solidarność całego Ludu Bożego na europejskim kontynencie i na całym świecie, odmierzają swoimi pielgrzymimi krokami z relikwiami świętego Stanisława, drogę powołania człowieka do jego ostatecznych przeznaczeń ku Bogu.

    Przenoś moją duszę do Krakowskiej Świętojańskiej Pani, Matki Bożej od Wykupu Niewolników, Matki Wolności człowieka, otaczanej od przeszło 400 lat czcią w Krakowskim Sanktuarium, nad którym od przeszło 200 lat roztaczają swoją opiekę Siostry Prezentki.

    Noszę wciąż w sercu żywy obraz uroczystości sprzed 25 lat, gdy było mi dane nałożyć na Jej skronie i na skronie Jej Boskiego Syna papieskie korony. Była to wtedy jedna z centralnych uroczystości przygotowujących Kościół krakowski na pamiętne milenium chrztu Polski. By zbliżyć serce człowieka do serca Matki i umocnić je, wędrowaliśmy wówczas do Jej sanktuariów, przyglądaliśmy się jej wizerunkom, ozdabiali je koronami i kwiatami, otaczali miłością, a nade wszystko prosili: "Okaż nam Syna, błogosławiony owoc żywota Twojego".

    Przenoś moją duszę do ziemi, z której wyszedłem ... do Kraju, w którym tak widocznie dojrzewa dziś wino z Kany Galilejskiej, do Kraju, gdzie mądrze przezwyciężony zostaje grzech podziałów wieży Babel, a zaczyna rozkwitać klimat Wieczernika, gdzie pośród trudów, zmagań i cierpień silniejsza rodzi się nadzieja ... do Kraju, w którym - pozwólcie mi to powiedzieć - z Wawelu na Skałkę podąża dziś po raz pierwszy, nawiązując do naszych historycznych tradycji, Premier Rzeczpospolitej Polskiej.

    Gaude Mater Polonia.

    Twojej macierzyńskiej opiece, Matko Wolności, zawierzam delikatne "dziś" i pełne nadziei "jutro" naszej umiłowanej Ojczyzny, cierpliwość, mądrość i wiarę tego Ludu, tych którzy kształtują dziś jej nowe oblicze: rządzących i rządzonych. Tobie zawierzam Kościół na tej ziemi. Nade wszystko oddaję Ci dzisiejsze młode pokolenie, które jest przyszłością i nadzieją Ojczyzny, przyszłością i nadzieją Kościoła, a także - razem ze wszystkimi rówieśnikami - przyszłością i nadzieją Europy i świata całego.

    Drodzy młodzi przyjaciele, nie zmarnujcie tej okazji. Jednoczcie wasze młode siły i marzenia wokół dobra wspólnego. W przyszłym roku będziecie gościć u siebie młodych ludzi całego świata. Wielki to zaszczyt i zadanie. Dobro niech owocuje dobrem.

    Drodzy bracia i siostry, przyjmijcie moje serdeczne pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.

Jan Paweł II, papież

Jego Eminencja
Najdostojniejszy Ks. Kardynał Franciszek Macharski
Arcybiskup Metropolita Krakowski
w Krakowie.