Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 446548 gościem.
 
<< Powrót do Matka Boża Wolności

Homilia wygłoszona przez Ks. Abpa Karola Wojtyłę, 24 września 1968r.
fragment


    Stajemy przed obrazem Matki Bożej od Wykupu Niewolników i wołamy: "... Witaj Święta Rodzicielko, któraś wydała na świat Syna..." To słowa liturgii dzisiejszego Introitu. I przychodzi nam na pamięć to, co zapisują kroniki tego obrazu. Mówią one o człowieku, który tu przyszedł i wyznał prawdę Świętej Bożej Rodzicielce. Wyznał Jej, że Ona jest Matką ludzkiej wolności. Ten gest ma znaczenie symboliczne.

    Ale i my przychodzimy do Matki Bożej Świętojańskiej - każdy z nas przynosi jakieś kajdany, coś co go ogranicza, ogranicza jego wolność, a te ograniczenia płyną z naszych win.

    Pamiętajmy, że stajemy przed Matką ludzkiej wolności. Niech to stawanie będzie takie owocne, jak tamto. Niech nas uwalnia od tego, co nas czyni niewolnikami.

    Kroniki zapisują jeszcze inne wydarzenie z życia narodu. Przed tym obrazem klęczał Kościuszko, gdy, w czasie niebezpieczeństwa swojego narodu, poderwał ten lud do obrony swojej wolności. Klęczał przed obrazem wtedy, gdy na Rynku Krakowskim składał przysięgę.

    Ten obraz wpisał się w dzieje narodu, w historię jego wolności. Dlatego w bieżącym roku, kiedy upływa 50 rocznica odzyskania wolności przez cały naród, wypada nam stanąć przed tym obrazem - śladami poprzednika - klęknąć, jak on klęczał i porównać to, co się stało przed 50 laty z tym, o co on walczył.

    Przychodzimy często do Matki Bożej Świętojańskiej z różnymi kajdanami i trzeba, by ta kronika obrazu, która obfituje w łaski, dalej potwierdzała, że Matka Boża tu, na tym miejscu jest w szczególny sposób Matką naszego Narodu, Matką ludzkiej wolności, jak tego dowiodła, gdy klęczał tu Wódz Narodu i jak tego dowiodła przed 50 laty, kiedyśmy śpiewali "Ojczyznę wolną zachowaj nam, Panie".

    Niech Ona wysłuchuje tej prośby, modlitwy, w której śpiewamy - "Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie".