Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 446592 gościem.
 
<< Powrót do Tajemnica ofiarowania

SŁOWO
wypowiedziane przez Kardynała Karola Wojtyłę
podczas Uroczystości Jubileuszu
350-lecia szkoły PP. Prezentek,
26 XI 1977 r. (na zakończenie akademii)
Fragmenty

   Szkoła jest wspólnotą, wspólnotą dorosłych i młodzieży, nauczycieli i uczniów. Jest właściwie jeszcze szerszą wspólnotą, bo jest równocześnie wspólnotą wszystkich rodzin, które do tej szkoły skierowują swoje dzieci z zaufaniem, że szkoła tym dzieciom przekaże te treści, które chcieliby rodzice im przekazać.

   Jest szkoła wspólnotą jeszcze większą, wspólnotą związaną z całym narodem, który na szkołę patrzy jak na instytucję; powiedziałbym - bardziej jako na dom. Na dom, na poszerzony dom rodzinny, w którym treści i wartości ważne dla całego narodu, dla całego społeczeństwa, są stale gruntowane w coraz to nowych pokoleniach.

   Drodzy Państwo, wiem, że za tę pracę, za tę służbę, płacicie całym swoim życiem. Ostatecznie tak jest w życiu każdego człowieka, że wybieramy jakąś służbę, która jest równocześnie ceną naszego życia. Życzę wam z całej duszy, Czcigodni Państwo - nieraz się tu spotykamy, ale nigdy jeszcze tak uroczyście jak dziś - żeby ta służba była dla was źródłem radości i tytułem do zasługi wobec społeczeństwa i tytułem do zasługi wobec Boga samego.   Wpis Ks. Kardynała Karola Wojtyły do Kroniki szkolnej, 26 XI 1977 r.