Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 631835 gościem.
 
AKTUALNOŚCI
 

S. SERAFINA ANNA WŁOCH, 2020-10-13 21:50:32
Opatrzona świętymi sakramentami, odeszła do DOMU OJCA
dnia 12 października 2020 roku,
w wieku 90 lat, w klasztorze Sióstr Prezentek przeżyła 67 lat.

MSZA ŚWIĘTA POGRZEBOWA zostanie odprawiona w kościele
parafialnym Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie Podhalańskim
w sobotę, 17 października 2020 roku, o godz. 11.00,
o godz. 10.00 rozpocznie się różaniec w intencji s. Serafiny

Odprowadzenie Zmarłej do grobowca Zgromadzenia odbędzie się po Mszy św. pogrzebowej
od bramy Cmentarza Parafialnego w Jordanowie.
Zgromadzenie Sióstr Prezentek prosi o modlitwę za zmarłą Siostrę.
Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie!
 
 

NOWA NASTĘPCZYNI BŁ. ZOFII, 2020-07-22 14:03:39
Matka Anna Telus – urodzona 14 marca 1962 roku, pochodzi z wielodzietnej rodziny w parafii Paradyż koło Opoczna. Ukończyła Liceum Sióstr Prezentek i studia z romanistyki na KUL-u w Lublinie. Pracowała jako nauczycielka języka francuskiego w Liceum Sióstr Prezentek w Krakowie. Od 1997 roku Zgromadzenie powierzyło jej prowadzenie nowo powstałej szkoły – Liceum Sióstr Prezentek im. Jana Pawła II w Rzeszowie. Posługę dyrektorki w szkole pełniła przez 23 lata. W dniu 22 lipca 2020 roku została wybrana Przełożoną Generalną Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – Sióstr Prezentek.
 
 

WSPOMNIENIE BŁ. ZOFII CZESKIEJ, 2020-05-15 11:16:05
15 maja 2020 roku obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. Zofii Czeskiej, która jest Założycielką i duchową Matką sióstr prezentek.
Z tej okazji chcemy przyglądnąć się jeszcze raz z bliska postaci, która - choć żyła w XVII wieku, wiele mówi współczesnej kobiecie i siostrze zakonnej, uczniom i nauczycielom, żonom i matkom o tym, jak się modlić, jak zaufać, gdzie szukać siły i nadziei, zwłaszcza w czasie epidemii.
Nasza Błogosławiona za swojego ziemskiego życia przeżywała czas epidemii aż siedem razy w Krakowie. Z pewnością życie w czasach morowego powietrza w XVII w. było o wiele bardziej niebezpieczne i uciążliwe niż dzisiaj dla nas. Z wydarzeń jej życia można wywnioskować, że bynajmniej nie siedziała z założonymi rękami, uciekając przed morowym powietrzem. Nawet zarazy nie zniechęciły jej do działania – a wręcz przeciwnie – można powiedzieć, że były jedną z przyczyn, które pchnęły ją, by oddać się służbie i pomocy potrzebującym.
Zofia nie dała się pokonać przez strach i dążyła do tego, by Jej Dom mógł zaistnieć i pomagać m. in. dzieciom, które stały się ofiarami epidemii.
Jak widać czasy Matki Zofii nie są wcale tak odległe od naszych. Powinnyśmy iść za jej przykładem i odważnie działać w takich realiach, w jakich Bóg nas obecnie stawia. To również szansa na umocnienie – a może nawet odnowienie – relacji z Matką Zofią, szansa, by pytać Ją i powierzać Jej nasze Zgromadzenie, rodziny i tych, którzy cierpią z powodu izolacji, choroby, czy utraty bliskich.
Polecajmy się Jej wstawiennictwu!
 
 

WSKAZÓWKI ŚW. IGNACEGO NA CZAS ZARAZY, 2020-04-03 16:41:02

Niebo, Marzec 2020 czasu ziemskiego

Drodzy ludzie na ziemi,

Widzę, że trudno wam znaleźć właściwe podejście do koronawirusa. Nie dziwi mnie to. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci nauka poczyniła tak wielkie postępy, że można było uwierzyć, że rozwiązanie każdego problemu nie wymaga czasu. Teraz na całym świecie okazuje się jasne, że to było złudzenie. Wielu z was jest w związku z tym zdezorientowanych.

Sam zmagałem się z przewlekłą chorobą przez ponad trzydzieści lat. Jako przełożony generalny szybko rosnącego w liczbę zakonu jezuitów, każdego dnia przez piętnaście lat miałem do czynienia z wszelkiego rodzaju możliwymi i niemożliwymi do rozwiązania problemami. Chciałbym więc dać wam cztery wskazówki, jak przetrwać te trudne czasy. Są one zaczerpnięte z mojego własnego doświadczenia.

1.W czasie tej epidemii koronawirusa słuchajcie lekarzy, naukowców i właściwych władz, jakbyście słuchali samego Boga. Nawet jeśli nie zgadzacie się z ich decyzjami lub nie rozumiecie ich dobrze, z pokorą je zaakceptujcie, gdyż warto polegać na ich wiedzy i doświadczeniu. To utrzyma w czystości wasze sumienie i pomoże przyczynić się do rozwiązania kryzysu.

2.Strzeżcie się strachu. Strach nigdy nie pochodzi od Boga i nie prowadzi do Boga. Strach często sugeruje wszelkie możliwe powody, dla których powinniście się bać. Wiele z tych rzeczy jest prawdziwych. Tylko, że nie musicie się ich bać. Pan troszczy się o każdego z was. Uwierzcie mi. Wiem to z dobrze poinformowanego źródła w niebie. Doświadczenie pokazuje, że Bóg potrafi pisać prosto po krzywych ziemskich liniach.

3.W czasach kryzysu nie zaniedbujcie modlitwy, lecz czerpcie z niej jeszcze więcej. Pozwólcie ogarnąć się Bożej miłości. To najlepsze antidotum na strach.

4.Wreszcie, nie zapominajcie w tym wszystkim żyć i cieszyć się życiem. Cokolwiek się stanie, każda sekunda życia, jaką każdy z was otrzymuje, jest wyjątkowym i cennym prezentem. Koronawirus nie może nic zrobić, aby to zmienić.

W łączności z wami w niekończącej się modlitwie,
+ Ignacy (za www.jezuici.pl)
 
 

WIELKI POST 2020 Z PREZENTKAMI, 2020-02-29 10:58:58
Wielki Post jest okresem liturgicznym, który służy przygotowaniu wiernych do przeżycia świąt Wielkanocnych; jest czasem pokuty i nawrócenia. Rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Wielki Czwartek przed wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Tradycyjnie trwa 40 dni na pamiątkę 40-dniowego postu Jezusa Chrystusa na pustyni.
W czasie Wielkiego Postu Kościół zaleca wiernym m.in.:
• większą wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu;
• częstą modlitwę (wspólnotową i indywidualną);
• udział w organizowanych nabożeństwach Drogi Krzyżowej (odprawianych w piątki) oraz w Gorzkich Żalach (odprawianych w niedziele);
• udział w rekolekcjach parafialnych;
• przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania;
• zaangażowanie się w pomoc bliźnim (np. przez uczynek miłosierdzia, jakim jest jałmużna)


W tym okresie liturgicznym katolicy nie powinni natomiast brać udziału w hucznych zabawach, dlatego karnawał oficjalnie kończy się dzień przed Środą Popielcową (są to tzw. ostatki).
Od V Niedzieli Wielkiego Postu w polskich kościołach zakrywane są krzyże (do zakończenia liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek) oraz obrazy (do początku Wigilii Paschalnej).
Z kolei VI Niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Palmową Męki Pańskiej, upamiętnia wjazd Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni przychodzą do kościołów wraz z palmami wielkanocnymi, które kapłan święci w trakcie mszy św.
Prezentki zapraszają na liturgię wielkopostną:
DROGA KRZYŻOWA: w piątek po mszy o godz. 14.30
GORZKIE ŻALE:w niedzielę o godz. 17.15

 
first prev 1 z 19 next last