Strona Główna   Kontakt   Warto przeczytać Jesteś 320625 gościem.
 
AKTUALNOŚCI
 

24 CZERWCA - IMIENINY ŚW. JANA, 2018-06-21 11:12:24
Imię Jan jest pochodzenia hebrajskiego i oznacza tyle, co Bóg jest łaskawy. Jan Chrzciciel urodził się jako syn kapłana Zachariasza i Elżbiety (Łk 1, 5-80). Jego narodzenie z wcześniej bezpłodnej Elżbiety i szczególne posłannictwo zwiastował Zachariaszowi archanioł Gabriel, kiedy Zachariasz jako kapłan okadzał ołtarz w świątyni (Łk 1, 8-17). Przyszedł na świat sześć miesięcy przed narodzeniem Jezusa (Łk 1, 36), prawdopodobnie w Ain Karim leżącym w Judei, ok. 7 km na zachód od Jerozolimy. Wskazuje na to dawna tradycja, o której po raz pierwszy wspomina ok. roku 525 niejaki Teodozjusz. Przy obrzezaniu otrzymał imię Jan, zgodnie z poleceniem anioła. Poprzez swoją matkę, Elżbietę, Jan był krewnym Jezusa (Łk 1, 36), był Jego największym prorokiem i wskazującym drogę do Niego.
Św. Jan Chrzciciel jest patronem kościoła sióstr prezentek w Krakowie, z tej okazji zapraszamy wszystkich na odpust do małego i urokliwego kościółka św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, przy u. Św. Jana 7.
Porządek Liturgii:
14.30 - Mszę Św. odpustową odprawi ks. Zbigniew Liana
18.00 - Mszy Św. przewodniczyć będą Ojcowie Karmelici
 
 

DZIĘKOWALIŚMY ZA BŁ. ZOFIĘ!, 2018-06-03 22:03:18
1 czerwca 2018 roku dziękowaliśmy Panu Bogu za dar bł. Zofii Czeskiej, którą Kościół wyniósł do chwały ołtarzy dnia 9 czerwca 2013 roku. W tym roku obchodzimy 5. rocznicę jej beatyfikacji. Z tego względu w krakowskich Łagiewnikach, gdzie miała miejsce beatyfikacja przed pięciu laty, siostry prezentki wraz z zaproszonymi gośćmi świętowały mały jubileusz - jak powiedział podczas homilii ks. kardynał Stanisław Dziwisz, jeden z zaproszonych Gości. Wielkość Matki Zofii polegała na tym, że potrafiła zarazić swym entuzjazmem inne, podobne sobie serca i dlatego jej charyzmat przetrwał i przynosi owoce w dzisiejszym Kościele. Kard. Dziwisz podkreślił zarazem, że Zofia Czeska nie była zwykłą aktywistką, ale najgłębszym źródłem jej ogromnego zaangażowania na rzecz potrzebujących dziewcząt, którymi nikt się nie zajmował, było piękne życie duchowe i wielka miłość do Chrystusa. Zafascynowana tajemnicą ofiarowania Maryi w jerozolimskiej świątyni właśnie tę tajemnicę wybrała jako najważniejszy element tożsamości założonego przez nią Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zwanego Siostrami Prezentkami.
Po Mszy św. miała miejsce prezentacja programu artystycznego pt. Wesele staropolskie w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca im. Bł. Matki Zofii Czeskiej, działającego przy krakowskich szkołach Sióstr Prezentek. Zespół zaprezentował oryginalne obrzędy weselne, śpiew, muzykę i taniec z XVII wieku, w którym żyła bł. Zofia. Kard. Dziwisz wyraził ogromne uznanie za niezwykle wysoki poziom artystyczny zaprezentowanego spektaklu.

Dziękujemy Bogu, że Niepokalane Serce Maryi formowało serce Zofii. Pragniemy w radości i czystości serca oddawać swe życie dla młodych i tym entuzjazmem zarażać innych.
Siostry Prezentki
Zdjęcia ze świętowania możesz obejrzeć tutaj!
 
 

TO JUŻ 5. ROCZNICA!, 2018-05-23 17:21:31

Serdecznie zapraszamy!
do udziału w uroczystości dziękczynnej za dar beatyfikacji Zofii Czeskiej, która odbędzie się 1 czerwca 2018 roku w Bazylice Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach.
Mszę świętą odprawi i homilię wygłosi Jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Msza święta transmitowana przez TVP3.

Uroczystość będzie też okazją do złożenia hołdu bł. Matce Zofii i wielu pokoleniom sióstr, które wychowywały dzieci i młodzież w duchu patriotyzmu i głębokiej miłości do Ojczyzny, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:
17.00 – Msza święta – Bazylika Miłosierdzia Bożego
18.15 – Spektakl Wesele staropolskie – ukazujący obyczaje weselne z czasów bł. Matki Zofii, w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej i Tańca, działającym w Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek w Krakowie pod kierunkiem Hanny Malskiej i Justyny Kulczyckiej - aula Jana Pawła II.
 
 

S. ZOFIA WAWRZYNIECKA, 2018-05-16 22:33:07
Odeszła do wieczności nagle w dniu swoich imienin, w nocy z 15 na 16 maja 2018 roku, w wieku 65 lat, w klasztorze przeżyła 46 lat.

MSZA ŚW. POGRZEBOWA zostanie odprawiona w kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty (Sióstr Prezentek) w Krakowie, przy ul. św. Jana w piątek 18 maja 2018 roku, o godz. 12.00.
Odprowadzenie Zmarłej od bramy Cmentarza Rakowickiego do grobowca Sióstr Prezentek odbędzie się o godz. 13.45

O modlitwę za zmarłą Siostrę Zofię proszą Siostry Prezentki!
 
 

ZOFIA - CZYLI MĄDRA!, 2018-05-14 22:12:42
Zofia to imię wywodzące się z greki, w której słowo sophia oznacza mądrość. Imieniny Zofii wypadają 15 maja. W Polsce imię to ma bardzo ugruntowaną tradycję, występuje bowiem już od XII wieku.

Najbardziej znane Zofie to:
Święta Zofia, która żyła w II wieku n.e. w Rzymie, za czasów cesarza Hadriana. Była męczennicą za wiarę chrześcijańską. Zofia była wdową, wychowującą samotnie trzy córki (Wiarę, Nadzieję i Miłość). Kiedy odmówiła złożenia ofiary bogini Dianie, jej dzieci zostały poddane torturom, a następnie zamordowane. Święta Zofia zmarła z bólu po ich stracie. Święta Zofia jest patronką wdów i osób cierpiących.
Błogosławiona Zofia Czeska, która żyła na przełomie XVI i XVII wieku w Krakowie i założyła pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt oraz oddała się wychowaniu i nauczaniu młodych kobiet w czasie, gdy jeszcze nie myślano o ich zorganizowanym kształceniu. Całe swoje życie i miłość ofiarowała Bogu, służąc do końca życia najbardziej zaniedbanym intelektualnie i duchowo.

We wspomnienie bł. Zofii Czeskiej, swej Założycielki - siostry prezentki zapraszają wszystkie Zofie i absolwentki, które bł. Zofia wychowywała przez całe lata w swoich szkołach na wspólne świętowanie! Uroczystej Eucharystii o godz. 18.00 w kościele św. Jana w Krakowie będzie przewodniczył arcybiskup krakowski Marek Jędraszewski.
ZAPRASZAMY wszystkich, którym bł. Zofia patronuje i którym jest bliska!
 
first prev 1 z 12 next last